Pirátská poslankyně Olga Richterová se u soudu rozplakala, zaznamenala média a nepřestávají to komentovat. Samozřejmě s příslušnou empatií, protože slzy, kanoucí z očí paní poslankyně, nikdy kanout neměly. Drobná a jemně vypadající politička se stala obětí lživé zprávy, za kterou to schytávala od svých odpůrců na sociálních sítích. Každý, kdo něco podobného zažil, musí s paní poslankyní sympatizovat. Tak, jako já.

Když jsem v roce 2019 kandidoval s podporou SPD do Rady ČTK, byla to právě Olga Richterová, kdo na plénu sněmovny pronesl plamennou obžalobu mojí osoby ze zločinu, který se nepromíjí – antisemitismu. Odvolala se přitom na text, který sice antisemitsky zněl, i když by se dal při dobré vůli vykládat i jinak – šlo totiž, nemýlím-li se, o přímou citaci Ježíšových slov z evangelia sv. Jana. Problém je však jinde. Není mi známo, že bych někdy něco takového, co paní Richterová četla, v některém ze svých mnoha článků napsal. Opravdu jsem poctivě hledal, ale ani na internetu, ani ve svém archivu, jsem příslušný text nenašel. Dřív, než jsem se odhodlal k napsání dopisu paní poslankyni napsat, aby své tvrzení doložila, vypukla mediální a pak i politická bouře, které nešlo čelit. ČSSD hrozila v případě mého zvolení odchodem z vlády a média, zvláště ta veřejnoprávně se předbíhala v tom, kdo mne dříve dostane do tepláků za šíření nenávisti. Pořad Události, komentáře na ČT se mi věnoval po celé tři večery, aniž by mi dal sebemenší prostor k obhajobě. A je téměř zbytečné dodávat, že všichni přizvaní hosté měli stejný názor – Michal Semín nepatří do Rady ČTK, protože nepatří do slušné společnosti.

Mediální lynč byl úspěšný. Do Rady ČTK se dostala kandidátka Pirátů a já si mohl jednom gratulovat, že nejsem v zaměstnaneckém poměru, protože by se můj chlebodárce jistě ocitl pod tlakem, toho – slovy poslanců Kupky (ODS) a Veselého (ČSSD) – „nechvalně známého antisemitu“, hodit přes palubu. Navzdory tomu, že se mne veřejně zastali i mí židovští přátelé, na čele s Benjaminem Kurasem.

Poslal jsem před pár dny Olze Richterové email, v němž jsem jí tuto událost připomenul. Zároveň jsem jí vyjádřil účast, protože vím, jak je člověku, který je nespravedlivě osočován a nemůže se účinně bránit. Zatím mi neodpověděla. Škoda, mohli jsme si společně zabulit.

Vyšlo v MF DNES 26.3. 2021