Občanská práva a svobody jsou vedle vlastní státnosti nejcennějším politickým statkem lidu České republiky. Za tato práva a tyto svobody v minulosti obětovali mnozí občané své existenční jistoty i své životy. Tato práva a tyto svobody jsou, jak se zdá, znovu v ohrožení.
Za nesprávné názory zlomená ruka?
Nedávný policejní zásah proti demonstrantům v Českých Budějovicích byl podle našeho názoru zcela neadekvátní situaci, nepřiměřený, neetický a nepřijatelný. Poprvé od listopadu 1989 bylo možné se na straně policie setkat s podivnými „metodami“, jako je bezdůvodné napadání kolemjdoucích občanů (podle otřesných záběrů ze zásahu dokonce došlo k napadení dívky vezoucí vozíčkáře) a cílené nasazení agentů provokatérů, kteří se pohybují v řadách demonstrantů, možná je i verbálně radikalizují, a občas si z davu vytahují vybrané jednotlivce, které pak bijí teleskopickými obušky a zatýkají je. Na videozáznamech z demonstrace dokonce někteří policisté působí jako ne zcela příčetní (Jednali pod vlivem nějaké látky stimulující agresivitu?).
A proč to všechno? Ano, budějovická demonstrace nebyla povolená, to ale ta na Národní třídě roku 1989 také ne. Máme si zvykat na to, že se policejní násilí znovu stane běžným? K čemu to může být dobré? Pokud trvají problémy, které k projevům nespokojenosti budějovických občanů vedly, budou se demonstrace logicky opakovat a nepřiměřeně tvrdé zásahy povedou jen k eskalaci celého problému.
Akce D.O.S.T. dlouhodobě upozorňuje na nutnost efektivního řešení narůstajících problémů v soužití s minoritami, jež musí spočívat v důsledném a spravedlivém naplňování platných zákonů a zákonných norem padni komu padni.
Místo toho se i v ČR zabydlela ideologie multikulturní společnosti, která dlouhodobě svazuje ruce státním orgánům, jež by měly uvedenou problematiku řešit. Ve vystoupeních řady politiků, lidsko-právních aktivistů a mediálních komentátorů se pak projevuje nepřijatelnou jednostranností, trvale peskující a z rasismu obviňující českou majoritu. Hořkými plody takových přístupů jsou nakonec události toho typu, k jakým došlo v Českých Budějovicích.
Stav, kdy stát dlouhodobě ponechává většinovou společnost bez pomoci proti skupinám agresivních útočníků z řad minority, akceptuje tendenční jednostrannost a nakonec použije brutální sílu vůči občanům, kteří proti vzniklé situaci protestují, nelze udržet.
Ale právě o to možná někomu jde.
Kdo nám vládne a kdo nám vládnout chce
Nastupující ministr vnitra Pecina sice zákrok v médiích pochválil, což je těžko pochopitelné, zároveň ale upozornil na nesprávnou jednostrannost v posuzování celé problematiky a potřebu řešit původní kauzy, které stojí na počátku konfliktů, což by naopak mohlo představovat určitou naději pro rozumnější přístup. Je však otázkou, co přesně mínil a také, je-li schopen něco prosadit. K budějovickým událostem totiž došlo, a patrně nikoli náhodou, na pozadí bouřlivého vnitropolitického vývoje, ve kterém hrají podstatnou roli také nadstandardní vztahy mezi některými složkami soudní a výkonné moci, z nichž se, za pomoci části médií, stává jakési samostatné mocenské centrum. Bývalý prezident republiky Václav Klaus o těchto silách uvedl doslova, že „mají potenci zlikvidovat celý politický systém.“
(A nejde možná jen o změnu systému u nás. Komisař Rady Evropy Nils Muižnieks vydal po násilném rozehnání budějovické demonstrace prohlášení, v níž si nemůže „reakci úřadů“ vynachválit).
Akce D.O.S.T. tento vývoj co nejrozhodněji odmítá a apeluje na politiky, kterým leží na srdci svobodná budoucnost, policisty, kteří nevidí úlohu své profese v roli politicky úkolovaných násilnických komand, i společensky aktivní občany, aby se co nejrozhodněji postavili za legální politický systém, na obranu platných zákonů a legitimních občanských práv a svobod lidu České republiky.
V Praze 22. července 2013
Mgr. Michal Semín, předseda; Mgr. Petr Bahník, místopředseda